Rys historyczny

Drużyna LZS Lubrza została założona około 1948 roku przez grupę młodych mieszkańców Lubrzy. Do 1952 roku mecze rozgrywano wyłącznie towarzystko na boisku znajdującym się przy terenie dzisiejszych „Prefabrykantów”. W 1952 roku drużyna przeniosła się na nowe boisko przy ulicy opolskiej (przy drodze w kierunku Opola) gdzie rozgrywała swoje mecze przez ponad 60 lat.

Pierwszy udokumentowany mecz o „punkty” odbył się w 1955 r.

Pomimo wielu uzdolnionych zawodników - m.in. Stanisława i Władysława Pieronkiewiczów, Poloniusza Majereka, Mariana Mazura, Stanisława Aleksandrowicza, Bogdana Kmana, Józefa Tyrpułę, Wiesława Smolenia, Józefa Kaspryka, Tadeusza Wlazłego, braci Marszałek oraz braci Piechota – historyczny awans na szczebel wojewódzkiej A klasy został wywalczony dopiero w sezonie 2010/2011.
Twórcami sukcesu byli: Arkadiusz Demkowicz, Norbert Moraczewski, Damian Bogusz, Mateusz Kornacki, Tomasz Bania, Łukasz Kaspryk, Krzysztof Licznar, Marcin Kaszuba, Łukasz i Kamil Lubaszka, Paweł Mochnik, Łukasz Zabiegała, Michał Sokołowski, Jarosław Maciuch, Tomasz Kociołek, Przemysław Rożek, Kamil Zalewski, Fabian Kwok, Krzysztof Sadzik, Marcin Nowak i Paweł Janikowski.

Radość z gry w wyższej klasie rozgrywkowej nietrwała długo. Trzydzieści meczy i tylko 9pkt. spowodowały spadek.

Kolejne dwa sezony spędzone w B klasie oraz przebudowa drużyny przyniosły skutek w postaci kolejnego awansu - 2013/2014.

16 sierpnia 2015 r. - po dwóch latach budowy – władze Gminy Lubrza przy pomocy i zaangażowaniu okolicznych mieszkańców oddały do użytku nowo utworzone boisko. Powstały obiekt znajdujące się przy lubrzańskim zespole szkół, tworząc tym samym wraz z wielofunkcyjnym obiektem a’la Orlik kompleks sportowy. Podczas uroczystego otwarcia, Wójt Gminy Lubrza poinformował przybyłych o planach budowy - wyposażonej w węzeł sanitarny – przylegającej do szkoły szatni sportowej.

Doświadczenie nabyte przez działaczy oraz czołowych zawodników drużyny podczas pierwszego pobytu w A klasie oraz doznaniu goryczy spadku doprowadziło do podjęcia decyzji o zatrudnieniu na stanowisku trenera czołowego zawodnika IV ligowej Pogoni Prudnik, a jednocześnie wychowanka LZS-u Lubrza – Marcina Wichra. Pod jego wodzą drużyna osiągnęła najwyższe w historii, czwarte miejsce w tabeli.