Awans do A klasy: Historyczne chwile LZS-u Lubrza
Po raz pierwszy w 60-letniej historii klubu piłkarze LZS Lubrza rywalizować będą o mistrzowskie punkty na szczeblu wojewódzkim w rozgrywkach klasy A.
Sezon 2010/2011 był najszczęśliwszym wydarzeniem w sportowym życiu prezesa Józefa Safarskiego, który 46 lat poświecił na społeczną działalność w klubie z Lubrzy.
- Dwukrotnie byliśmy bliscy awansu do klasy A - mówi prezes J. Safarski - ale raz wyprzedziła nas Mokra, a drugi raz Biedrzychowice. Awans i gra na szczeblu wojewódzkim da z pewnością sporo satysfakcji mieszkańcom naszej gminy, bo o Lubrzy będzie głośno w całym województwie - dodaje zasłużony dla klubu działacz.
Prawą ręką prezesa jest wiceprezes Janusz Woźniak. Zarząd klubu uzupełniają: Kamil Lubaszka (jednocześnie zajmuje się szkoleniem młodzików), Krzysztof Woźniak (szkoli w klubie juniorów) oraz Łukasz i Kazimierz Lubaszka.
Klub wspierają i to bardzo, mimo że nie są działaczami m.in. radny Stanisław Aleksandrowicz, Janusz Kołodziejczyk, Grzegorz Woźniak i inni. LZS Lubrza wychował wielu uzdolnionych piłkarzy, którzy z powodzeniem występowali lub występują w rozgrywkach na wyższym szczeblu, ale szczytem możliwości zespołu była klasa B na szczeblu powiatu. Do czołowych zawodników, wychowanków klubu zaliczyć można m.in.: Mariana Mazura, Józefa Kaspryka, Tadeusza Wlazłego i Piotra Piechotę, którzy z powodzeniem występowali w seniorach Pogoni, Arkadiusza Żeglenia i Łukasza Mąkę - aktualnie występujących w Ścinawie (klasa W), a ostatnio czołowego piłkarza Pogoni Marcina Wichra.
Twórcami sukcesu zespołu z Lubrzy byli piłkarze: Arkadiusz Demkowicz, Norbert Moraczewski, Damian Bogusz, Mateusz Kornacki, Tomasz Bania, Łukasz Kaspryk, Krzysztof Licznar, Marcin Kaszuba, Łukasz Lubaszka, Paweł Mochnik, Łukasz Zabiegała, Michał Sokołowski, Kamil Lubaszka, Jarosław Maciuch, Tomasz Kociołek, Przemysław Rożek, Kamil Zalewski, Fabian Kwok, Krzysztof Sadzik, Marcin Nowak, Paweł Janikowski.
Sukces zespołu i awans do klasy A to wynik trafnej decyzji o budowaniu zespołu seniorów na czołowych zawodnikach występujących w II lidze juniorów.
- Młodzi piłkarze zdobyli trochę piłkarskiego doświadczenia, grając z silniejszymi rywalami i po sezonie 2008/ 2009, kiedy to wywalczyliśmy awans, zaczęliśmy rozważne budowanie zespołu seniorów z myślą o awansie - mówi wiceprezes J. Woźniak.
Początek rozgrywek nie wróżył piłkarzom z Lubrzy nic dobrego, a dwie kolejne porażki budziły niepokój i obawy o zrealizowanie zamierzonego planu. Przełomowym momentem i wiarą w końcowy sukces było zwycięstwo w Łące Prudnickiej, gdzie decydującą o zwycięstwie bramkę zdobyła Lubrza grając w dziewiątkę. Później było już tylko lepiej i objętego prowadzenia w tabeli zespół nie oddał już do końca rozgrywek. Warto wspomnieć również o zwycięstwie zespołu z Lubrzy w turnieju halowym organizowanym w sezonie 2010/2011.
Klub nie osiągnąłby tak dobrych wyników, gdyby zabrakło wsparcia ze strony: wójta gminy Mariusza Kozaczka, radnego Stanisława Aleksandrowicza, Stanisława i Zbigniewa Kęska, Bogdana Kmana, prezesa Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, firmy Benoserwis i innych przychylnych klubowi osób. Miejscowi działacze mają ambitne plany na przyszłość, chociaż zdają sobie sprawę z tego, że młodemu i niedoświadczonemu zespołowi nie będzie łatwo zdobywać mistrzowskich punktów. Aby jak najlepiej przygotować się do rozgrywek już 15 lipca rozpocznie się okres przygotowawczy pod kierunkiem Marka Janikowskiego, którego będzie wspierał Michał Kruczek, odpowiedzialny za przygotowanie kondycyjne zespołu. W okresie przygotowawczym przewiduje się rozegranie kilku meczów kontrolnych i udział w turnieju piłkarskim. Klub czyni starania o pozyskanie kilku zawodników z piłkarskim doświadczeniem i już są pierwsze uzgodnienia. W ambitnych planach działaczy jest również ukończenie rozpoczętej budowy nowego boiska piłkarskiego przy szkole obok istniejącego boiska wielofunkcyjnego. Zgodnie z decyzją PZPN- u wszystkie boiska od lipca 2012 r. muszą być ogrodzone, obecne boisko nie jest bezpieczne również z uwagi na ruchliwą szosę.
- Wiele prac przy budowie boiska wykonywać będziemy we własnym zakresie, musimy zamontować ławki, uzupełnić ogrodzenie, zapewnić pomieszczenie dla sędziów i zawodników, a na prace melioracyjne mamy zapewnione środki finansowe - mówi z dużym entuzjazmem Janusz Woźniak.
Klub liczy na dalsze finansowe wsparcie ze strony gminy, która z życzliwością przekazywała środki na opłaty sędziów i transport.
- Być może po awansie, a tym samym większych potrzebach pojawi się dodatkowa liczba życzliwych osób wspierających klub jak było do tej pory - dodaje z nadzieją Janusz Woźniak.
Mamy nadzieję, że piłkarze z Lubrzy zrobią wszystko, aby godnie reprezentować powiat prudnicki i gminę Lubrza w rozgrywkach na szczeblu wojewódzkim i nie podzielą losu innych klubów naszego podokręgu, które z wyjątkiem Kazimierza po roku wracały na boiska klasy B.
Ciekawostki sezonu 2010/2011:
zdobyte punkty - 41
na własnym boisku - 22
na wyjazdach - 19
zdobyte bramki - 73
na własnym boisku - 44
na wyjazdach - 33
zwycięstwa - 13
remisy - 2
porażki - 3
stracone bramki - 33
na własnym boisku - 12
na wyjazdach - 21
najwięcej bramek zdobyli
T. Kociołek - 19
M. Sokołowski - 16
K. Zalewski - 16 ( w I rundzie)
P. Janikowski - 9
P. Mochnik - 5
najwięcej rozegranych spotkań, łącznie z pucharowymi
M. Sokołowski - 22
A. Demkowicz - 21
K. Lubaszka - 21
T. Kociołek - 21
T. Bania - 20
najwięcej asyst
K. Lubaszka - 13
M. Sokołowski - 11
T. Kociołek - 11
Ł. Zabiegała - 7
K. Zalewski - 6
liczba minut na boisku
M. Sokołowski - 1873
A. Demkowicz - 1825
K. Lubaszka - 1680
T. Bania - 1610
P. Janikowski - 1552
Autor: MIECZYSŁAW MATCZAK.
Artykuł pochodzi z TYGODNIKA PRUDNICKIEGO NR 27 (13 lipca 2011 r.)